Technologie 

Czym jest papier filtracyjny i jakie ma zastosowanie?

W celu odfiltrowywania cząstek stałych z różnych cieczy i gazów wykorzystuje się szereg odmiennych materiałów. Jednym z nich jest papier filtracyjny. Co to za materiał i gdzie znajduje zastosowanie? Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, więcej dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go już teraz!

Co to jest papier filtracyjny?

Warto zdać sobie sprawę, że to zupełnie inny materiał niż ten, z jakim większość ludzi ma do czynienia na co dzień. Papier filtracyjny to szczególny rodzaj tego surowca o odpowiedniej grubości i nie tylko. Włókna celulozowe, z których jest zbudowany, są dodatkowo uzupełniane innymi składnikami, nadającymi mu pożądanych właściwości. Wśród takich komponentów wylicza się m.in. specjalne żywice i oleje. Co one dają? W ten sposób zwiększa się odporność materiału na negatywne czynniki, z jakimi ma do czynienia podczas pracy, w tym m.in. wodą, oparami paliwa czy olejami.

Ponadto filtry te uzupełnia się jeszcze różnymi rodzajami włókien syntetycznych. Robi się to w celu zwiększenia chłonności oraz skuteczności w odfiltrowywaniu niepożądanych składników danej cieczy. Często wykorzystuje się do tego np. włókno szklane.

Taki papier filtracyjny sprzedawany jest w różnych formach. Można go zamówić np. w rolce, ale producenci dostarczają go również w arkuszach i innych wariantach. Zróżnicowanie pod względem gramatury określa jego zdolność wyłapywania cząstek stałych z oczyszczanych substancji.

Gdzie stosuje się papier filtracyjny?

Materiał ten znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, a poszczególnych jego typów używa się nawet w warunkach domowych – chodzi m.in. o bibuły do przelewowych ekspresów do kawy. Zdecydowanie częściej jednak stosuje się go w przemyśle w odfiltrowywaniu stałych elementów różnych cieczy i oparów. Nierzadko też wykorzystuje się go np. w oczyszczaniu wody. Z drugiej strony z surowca tego korzystają laboratoria. Za jego pomocą przeprowadza się destylację płynów w celu usunięcia z nich niepożądanych zanieczyszczeń.

Papier filtracyjny – przeznaczenie zależy od parametrów

Należy wskazać, że składowe takich filtrów różnią się w zależności od tego, jakie jest ich przeznaczenie. Wybierając więc papier filtracyjny, zwróć uwagę, czy jego parametry odpowiadają wybranemu celowi. Stawiaj też na produkty pochodzące od renomowanych firm, co daje wyższą gwarancję, że spełnią one swoje zadanie.

Czytaj również