Biznes i Finanse 

Konto bankowe za darmo – co musisz wiedzieć, otwierając bezpłatny rachunek?

Choć każdy internetowy rachunek osobisty daje dostęp do większości usług banku, tak wiele osób korzysta tylko z jego podstawowych funkcji. Zwykle najważniejsze jest, aby związane z nim opłaty były możliwie najniższe. Odpowiedzią na te potrzeby jest konto bankowe za darmo. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na jego założenie!

Co oznacza, że konto bankowe jest za darmo – jaka jest definicja takiego rachunku?

Ciężko dokładnie zdefiniować, czym jest darmowe, internetowe konto bankowe, bo wszystko zależy od oferty konkretnego banku. Z założenia powinien być to rachunek zapewniający właścicielowi dostęp do podstawowych funkcji bez konieczności ponoszenia opłat. Oznacza to bezpłatne prowadzenie oraz m.in.:

 • wydanie karty płatniczej,
 • zlecanie przelewów zwykłych,
 • dokonywanie płatności bezgotówkowych,
 • wypłaty gotówki z bankomatów należących do sieci danego banku.

Zanim otworzysz darmowe konto osobiste, musisz przyjrzeć się szczegółom wybranej przez Ciebie oferty. Brak opłat może być zarówno bezwarunkowy, jak i warunkowy.

Konto osobiste bezwarunkowo i warunkowo darmowe – jakie są różnice?

Zanim otworzysz konto bankowe za darmo, zwróć uwagę na ewentualne warunki konkretnej oferty. W opcji bezwarunkowej masz nieograniczony dostęp do bezpłatnych usług, bez konieczności spełniania dodatkowych wymogów narzucanych przez bank.

Sytuacja zmienia się, gdy rachunek jest warunkowo darmowy. W tym przypadku zwolnienie z naliczania niektórych opłat i prowizji może wiązać się np. z koniecznością:

 • comiesięcznego zasilania rachunku konkretną, minimalną sumą pieniędzy,
 • dokonywania określonej liczby transakcji bezgotówkowych w każdym miesiącu,
 • wypłacania gotówki z bankomatów należących do sieci wybranego banku.

Co banki oferują w ramach bezpłatnego konta bankowego?

Musisz mieć świadomość, że każdy bank indywidualnie ustala warunki, na jakich prowadzone są darmowe osobiste konta bankowe. Nierzadko spotkasz się z ofertami, gdzie oprócz bezpłatnego dostępu do usług podstawowych otrzymasz także inne przywileje. Może to być np. karta kredytowa bez opłat za wydanie, czy bankomatowa umożliwiająca wypłatę gotówki z każdego bankomatu w Polsce bez prowizji.

Do tego obecnie banki chętnie premiują nowych klientów otwierających rachunki bankowe. W efekcie możesz spotkać się m.in. z takimi bonusami jak:

 • częściowe zwroty za rachunki płacone online, m.in. za gaz, prąd czy telewizję,
 • dostęp do programu rabatowego, zniżek u partnerów (np. w sklepach internetowych),
 • bezpłatne przelewy natychmiastowe,
 • premia w postaci dodatkowej gotówki, zwykle przy spełnieniu określonych przesłanek.

Jak wybrać najlepsze darmowe konto w banku?

Jak widzisz, pojęcie bezpłatnego rachunku osobistego jest bardzo rozległe. Jeśli chcesz znaleźć dobre konto bankowe za darmo, przed ostatecznym wyborem przeanalizuj jak najwięcej propozycji dostępnych na rynku. W tym celu możesz skorzystać np. z porównywarek internetowych. To wygodny sposób na zweryfikowanie poszczególnych usług banków.

Czytaj również