Łańcuszek czy włączniki? Jaki napęd do rolet wybrać?Dom i Ogród 

Łańcuszek czy włączniki? Jaki napęd do rolet wybrać?

W domach i w firmach stosuje się różne osłony okienne. Wewnętrzne rolety pomagają chronić prywatność, a jednocześnie zabezpieczają wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem od promieni słonecznych. Zewnętrzne zaś dodatkowo mogą działać antywłamaniowo. Istotne jest też sterowanie nimi – czy wybrać ręczne, czy elektryczne? Sprawdź je teraz!

Zalety i wady ręcznego sterowania roletami

Do głównych zalet sznurka lub łańcuszka należy przede wszystkim cena. Ręczny napęd nie wymaga dodatkowych instalacji, a jedynie złożenia i zamontowania systemu przysłonowego, ewentualnie przymocowania do ramy elementu napinającego sterowanie… i tyle. Umożliwia także precyzyjny dobór pozycji osłony.

Z drugiej strony jednak – taki napęd bywa mało estetyczny, szczególnie jeśli sznurek czy łańcuszek wisi swobodnie. Przy otwartym oknie, gdy pojawi się ruch powietrza, jego grzechotanie o ramę bywa irytujące. Poza tym jest nietrwały – z czasem materiał parcieje i wymaga wymiany. Sam mechanizm też może ulec łatwo uszkodzeniu, szczególnie jeśli szarpnie się za koraliki.

Zalety i wady włączników elektrycznych do rolet

Jak w tym porównaniu wypadają włączniki do rolet ? Przede wszystkim – dużo estetyczniej. W tym przypadku mechanizm ukryty jest w kasecie, a przyciski znajdują się na ścianie, nie rzucając się w oczy. Dodatkowo da się je schować, np. za zasłoną lub firanką. Tego typu rozwiązanie wymaga również minimum zaangażowania. Wystarczy, że wciśniesz odpowiedni przycisk – czy przysłona ma bardziej zasłonić, czy odsłonić okno.

Wadę z pewnością stanowi fakt, że jeśli mechanizm rolet ma być elektryczny, a instalujesz go w istniejącym już domu – trzeba będzie wykonać więcej pracy, by stworzyć odpowiednią instalację. Tym samym jest to rozwiązanie lepsze jeśli dopiero budynek powstaje. Poza tym – włączniki są droższe od klasycznego mechanizmu.

Jaki napęd do rolet wybrać?

Wiele zależy od Twoich oczekiwań oraz przygotowanego na ten cel budżetu. Jeśli nie przeszkadza Ci ręczne sterowanie przesłonami i uważasz, że łańcuszek nie wpływa negatywnie na estetykę wnętrza – z pewnością takie rozwiązanie wystarczy. Jeśli jednak zależy Ci na większym efekcie i maksymalnej wygodzie – postaw na włączniki elektryczne.

Czytaj również