Nasiona trawy uniwersalnej idealne na wymarzony trawnikDom i Ogród 

Nasiona trawy uniwersalnej idealne na wymarzony trawnik

Marzysz o tym, aby mieć murawę, na której bawić się będą dzieci, biegać psy, a zarazem mało wymagającą w zakresie pielęgnacji? Jakie zalety ma trawa uniwersalna i dlaczego pozwala stworzyć wymarzony trawnik, łatwy w utrzymaniu? Poznaj jej zalety i dowiedz się, kiedy najlepiej wysiać zielony dywan, aby uzyskać taki efekt!

Czym jest trawa uniwersalna?

To specjalnie skomponowana mieszanka składająca się z wielu gatunków roślin. Trawa uniwersalna może być wykorzystana praktycznie do każdego miejsca. Z powodzeniem sprawdzi się ona m.in.:

  • w ogrodzie,
  • na zielonym skwerze,
  • w parku,
  • na terenie rekreacyjnym.

Jej nasiona zazwyczaj nie mają dużych wymagań glebowych.

Czym wyróżniają się trawy uniwersalne?

Przede wszystkim tego rodzaju mieszanki charakteryzują się intensywnym, zielonym wybarwieniem i gęstym, zwartym pokrojem. Ponadto te rośliny są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu, a większość dostępnych mieszanek zawiera gatunki szybkorosnące. Do nich zaliczają się np. życica trwała lub wielkokwiatowa, kostrzewa czerwona czy wiechlina, które nie tylko odznaczają się  zimotrwałością, ale i rosną bez większych wymagań glebowych.

Trawnik, który powstanie z tych roślin,, jest bardzo odporny na deptanie oraz łatwy w codziennej pielęgnacji.

Kiedy najlepiej założyć trawnik?

Późna wiosna (od połowy kwietnia do czerwca) lub wczesna jesień (od połowy sierpnia do początku października) to optymalny czas, aby zabrać się za założenie trawnika. Nasiona trawy uniwersalnej mają wówczas korzystne warunki do rozwoju. W obu porach roku panuje wtedy odpowiednia wilgotność oraz temperatura do kiełkowania i wzrostu roślin. Wiosną zielony dywan zdąży dobrze się ukorzenić przed letnimi upałami, jesienią za to ominie go ryzyko wystąpienia suszy. Zagrożeniem natomiast mogą być przymrozki, których nie można wykluczyć w każdej z tych opcji.

Podczas zakładania trawnika ważna jest także odpowiednia pogoda – najlepsze warunki to bezwietrzny, ciepły i słoneczny, ale nie upalny dzień. Aby uzyskać gęsty, zielony dywan, dobrze jest wysiać przynajmniej 30–40 g nasion na 1 m2 powierzchni ziemi, czyli 3–4 kg na 100 m2.

Dlaczego warto zasiać trawę uniwersalną?

Oprócz tego, że jest ona przeznaczona do użytku ogólnego, to idealnie sprawdza się w przypadku trawnika przydomowego. Nasiona tej trawy dobrze poradzą sobie zarówno na terenach suchych, jak i wilgotnych, są niewymagające w pielęgnacji. Oprócz tego można uzyskać intensywnie zielony kolor murawy i pożądany efekt wizualny w ogrodzie. Przekonaj się sam!

 

 

Czytaj również